WARSZTAT
"Hematologia bez tajemnic"

8 lipca w warszawskim, wyjątkowym Salinarium odbył się warsztat "Hematologia bez tajemnic", który poprowadziła Katarzyna Lisowska. Do udziały zaprosiliśmy pacjentów, organizacje pacjentów oraz przyjaciół naszej Fundacji, którzy podczas spotkania otrzymali dawkę wiedzy oraz materiały edukacyjne.

Jak zwykle rodzinny klimat oraz atmosfera wymiany doświadczeń dała wszystkim pozytywny impuls do działania, zwłaszcza, że towarzyszyły im znakomite ekspertki. Nasi uczestnicy mogli wysłuchać niezwykle ciekawych i szalenie ważnych wykładów. Iwona Kacprzak rozwinęła temat „Trening pamięci – dobre wiadomości na temat możliwości rozwoju pamięci dorosłych”, natomiast Aleksandra Flakiewicz-Kwapisz poruszyła temat relacyjny „Przewlekła choroba a aspekty psychologiczne związku”.
 
Uczestnicy spotkania otrzymali również wydane przez naszą Fundację materiały informacyjne na temat o dwóch rzadkich chorób hematologicznych – czerwienicy prawdziwej oraz zakrzepowej plamicy małopłytkowej.
 
Czerwienica prawdziwa to rzadki nowotwór mieloproliferacyjny krwi, który w przypadku 20% pacjentów może transformować do mielofibrozy , a u niewielu chorych do ostrej białaczki szpikowej. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie tej choroby, aby nie doprowadzić do transformacji.
 
Zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP) to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do tworzenia się zakrzepów w małych naczyniach krwionośnych. Rozróżniamy TTP nabytą ( wynika ona z niszczenia funkcji metaloproteinazy -ADAMST13 przez autoprzeciwciała) i wrodzoną ( wynikająca z mutacji genowej). Nierozpoznana choroba prowadzi do śmierci 90% pacjentów, a opóźnienie rozpoczęcia leczenia znacznie pogarsza rokowania. Specjalnie dla pacjentów z nabytą zakrzepową plamicą małopłytkową powstała Karta Pacjenta z aTTP – która w razie sytuacji podjęcia nagłej interwencji medycznej może uratować życie pacjentowi z aTTP, dlatego warto mieć ją zawsze przy sobie.
 
W materiałach edukacyjnych znalazła się także ulotka na temat półpaśca wraz z argumentami, dlaczego warto się zaszczepić przeciwko tej chorobie, będąc w grupie ryzyka. 
Serdecznie dziękujemy Uczestnikom spotkania oraz Partnerom za możliwość jego organizacji.